Mamy nadzieję, że zapoznaliście się już z możliwościami jakie daje Wam działalność online Biura Karier. To była tylko teoria, teraz zaczynamy praktyczne działania ;)

Dziś zaczniemy od tego co jest podstawą każdego poszukiwania pracy, czyli CV, a dokładniej ujmując, dobrze napisane CV. Jak sami wiecie, często na oferty pracy odpowiada mnóstwo potencjalnych kandydatów. Zazwyczaj większość CV wygląda bardzo podobnie. Oczywiście, nie zawsze jest możliwość, żeby „zaszaleć” z CV, ale zastanówmy się co możemy zrobić, jak je skonstruować, co napisać, żeby nasz dokument zwrócił uwagę potencjalnego pracodawcy.

Dziś poruszymy temat związany z tym, jak napisać CV nie posiadając doświadczenia zawodowego?

To co warto zrobić przed napisaniem CV, to zebrać wszystkie dokumenty, materiały, informacje pomocne przy pisaniu CV.


Kolejny krok to dokładna analiza oferty pracy. Informacje w niej zawarte, mogą nam podpowiedzieć na co należy zwrócić uwagę w naszym CV i jakie rzeczy w nim podkreślić.


I tu od razu należy przypomnieć i podkreślić, że nie tworzymy jednego CV, które wysyłamy pod każdą ofertę!!!


Warto jednak stworzyć bazę, na podstawie, której będziecie modyfikować CV pod konkretną ofertę.


Jeśli macie już zebrane wszystkie dokumenty, zapoznaliście się dokładnie z treścią oferty pracy, możecie zacząć tworzyć CV.

  • Zaczynamy od wpisania swoich danych osobowych:

imię i nazwisko, nr telefonu, adres mailowy (to jakie dane osobowe podacie, może też być zależne od rodzaju oferty, nie zawsze należy np. wpisywać adres zamieszkania)

  • Być może niektórzy z Was się zdziwią, ale CV osoby bez doświadczenia można zacząć od podsumowania zawodowego

Podsumowanie zawodowe, czyli ok. 3 zdań, w których należy napisać: 
                              

  KIM JESTEM - np. Jestem studentem III roku Informatyki

OSIĄGNIĘCIA, PIERWSZE DOŚWIADCZENIA (niekoniecznie zawodowe) – np. odbyłem praktyki studenckie w firmie informatycznej, w której nauczyłem się i zdobyłem umiejętności i tu wymienić konkretnie co albo zająłem I miejsce w konkursie informatycznym (wskazać konkretnie w jakim?)

WSKAZAĆ CEL DO KTÓREGO DĄŻYSZ/GDZIE CHCESZ PRACOWAĆ - np. Poszukuję zatrudnienia/stażu na stanowisku w obszarze IT   

  • Jak już zostało wspomniane wcześniej, skupiamy się na CV osoby bez doświadczenia zawodowego. Ale być może posiadacie inne doświadczenie, dlatego po stworzeniu profilu zawodowego, możecie wpisać zdobyte doświadczenie, np. w trakcie praktyk studenckich albo wolontariatu. Może braliście też udział w jakimś projekcie/projektach, to też możecie zawrzeć w CV.

!Pamiętajcie, że warto takie doświadczenia zdobywać. Mając na uwadze to, że każde zdobyte doświadczenie procentuje!

  • Teraz czas na wpisanie wykształcenia

Tu należy podać kierunek, rok studiów, nazwę uczelni, ew. podać nazwę specjalności, którą wybraliście, jeśli jest pokrewna z ofertą na którą aplikujecie. Nie musicie tu wpisywać szkoły średniej, chyba, że np. szukacie pracy w IT, a ukończyliście klasę o profilu informatycznym.

  • Po wykształceniu możecie wypisać umiejętności

Ważne, żeby nie wpisywać ogólnych umiejętności, np. takich jak: obsługa komputera, znajomość języka obcego, prawo jazdy kat. B, kreatywność, odporność na stres itp.
Zamiast tego lepiej wpisać co konkretnie wiąże się z posiadaniem tych umiejętności.
Np. zaawansowana znajomość obsługi programu Excel (podać co konkretnie potrafimy zrobić w tym programie), znajomość języka angielskiego na poziomie B2 (jeśli jest potwierdzone dokumentem, zaznaczyć to w CV), można też napisać o tym, że piszecie bloga, prowadzicie jakąś stronę w internecie itp.

  • Teraz nadszedł czas na sekcję szkolenia

Tu wypiszcie wszystkie szkolenia/kursy/uzyskane certyfikaty, które są związane ze stanowiskiem na które aplikujecie.

  • Nie zapomnijcie o podaniu swoich zainteresowań

Wbrew pozorom, to ważny element waszego CV.
Najlepiej, oczywiście, jeśli wasze zainteresowania są związane z ofertą, na którą aplikujecie.
Ważną rzeczą jest to, żeby, mówiąc wprost, nie zmyślać swoich zainteresowań, wpiszcie to, czym rzeczywiście się interesujecie.
Pamiętajcie jednak, że nie wpisujecie w waszych zainteresowaniach: książki, muzyka, film, podróże, sport.
Musicie wskazać konkretnie, jeśli lubicie słuchać muzyki, to jakiej np. muzyka poważna (Ludwig van Beethoven, Giuseppe Verdi), podróże to może być np. podróże autostopem po Ameryce Południowej itp.

  • Na końcu nie zapomnijcie dodać klauzuli CV

Przykładowo: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

!Zwróćcie też uwagę na to czy w ofercie nie jest wymagana konkretna zgoda, jeśli taka jest zawarta w ofercie, to taką samą musicie zamieścić w swoim CV.

Pamiętajcie też, że CV osoby bez doświadczenia powinno być napisane na 1 stronie!

A teraz czas na WAS!

Spróbujcie napisać swoje CV, na podstawie wskazówek i informacji zawartych powyżej. Możecie również skorzystać z zasobów internetu. Powodzenia!

Jeśli będziecie mieli jakieś wątpliwości, pytania, problemy, piszcie na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

%MCEPASTEBIN%
pasek dolny BOX1

Współpracujemy
  logo PUP Siedlce2   logo WUP Filia w Siedlcach2
 

Partnerzy medialni
  images tv wschod        podlasie24 logo v3          eska 968fm MAE  

      
  
ycie siedleckie