Ostatnio zajmowaliśmy się tworzeniem CV dla osoby bez doświadczenia zawodowego, teraz czas na kolejny dokument aplikacyjny – list motywacyjny. Tak jak w przypadku CV, list motywacyjny również będzie dla osoby bez doświadczenia zawodowego.

List motywacyjny nie cieszy się sympatią wśród szukających pracy. Jako doradcy słyszymy, że jest niepotrzebny, nie wnosi nic do procesu rekrutacyjnego. Ale to tylko jeden z punktów widzenia. I to niekoniecznie słuszny ;)

Można wykorzystać list motywacyjny jako bardzo dobre narzędzie do zaprezentowania swojej osoby w trochę inny sposób, niż ma to miejsce, np. w CV.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zainteresowało nas ogłoszenie o pracę, w którym wymagany jest list motywacyjny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli go nie dołączymy, to nie zostaniemy zaproszeni na rozmowę, a więc nie zostaniemy zakwalifikowani do dalszego etapu rekrutacji.

A teraz powoli przejdziemy razem przez kolejne elementy, które powinien zawierać list motywacyjnym:

miejsce i data

ww. dane umieszczamy na samej górze naszego dokumentu, po prawej stronie, np. Siedlce, 29 kwietnia 2020 r.

twoje dane

- imię i nazwisko

- numer telefonu

- adres mail

Uwaga! Pamiętajcie, że adresy powinny być profesjonalne, tj. zawierające Wasze imię i nazwisko, np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeśli do tej pory posługujecie się adresem mailowym, np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zachęcamy do stworzenia nowego, choćby tylko na potrzeby rekrutacyjne.

- adres zamieszkania

dane pracodawcy

- imię i nazwisko adresata (najlepiej jeśli list motywacyjny skierujemy do konkretnej osoby)

- stanowisko służbowe adresata

- nazwa firmy

- adres firmy

zwrot grzecznościowy

forma zwrócenia się do naszego adresata powinna brzmieć:

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

jeśli nie mamy możliwości dowiedzieć się kto będzie czytał nasz list motywacyjny dla bezpieczeństwa możemy napisać:

zdanie informujące o tym, na jakie stanowisko aplikujemy

Uwaga! Jest to bardzo ważne, w szczególności jeśli aplikujemy do pracodawcy, który prowadzi jednocześnie rekrutację na kilka różnych stanowisk

np. z (wielką) przyjemnością aplikuję na stanowisko (i tu podać nazwę stanowiska) w Państwa firmie

informacje o tym, że nasze wykształcenie, zainteresowania oraz zdobyte umiejętności odpowiadają na wymagania wobec stanowiska, na które aplikujemy

należy tu wspomnieć o studiach, o wszelkich aktywnościach, które są związane ze stanowiskiem, np. o praktykach, wolontariacie, działalności studenckiej, o szkoleniach, wszystkim, co pozwoli pracodawcy zobaczyć i mieć przekonanie, że sprawdzisz się na danym stanowisku

wykazanie co ja mogę dać/wnieść do firmy

tutaj należy skupić się na konkretach i wskazać, jakie korzyści będzie miał pracodawca z faktu zatrudnienia mnie na stanowisku

Uwaga! Sprawdźcie, o jakich wymaganiach i potrzebach informuje w ogłoszeniu pracodawca i odnieście się do nich w kontekście własnej edukacji, doświadczenia, umiejętności.

gotowość do spotkania

na końcu listu motywacyjnego wyrażamy chęć na spotkanie z pracodawcą, np. Z przyjemnością spotkam się z Państwa przedstawicielem, aby osobiście zaprezentować swoją osobę i porozmawiać o obowiązkach (i tu wskazać stanowisko na jakie aplikujemy)

Nie zapomnijmy podpisać listu motywacyjnego!

Z poważaniem/ Z wyrazami szacunku

Jan Kowalski

Miłego pisania! :)

I pamiętajcie, że Biuro Karier UPH wciąż jest otwarte i gotowe na spotkania oraz rozmowy z Wami :), oczywiście wszystko online.