Cześć!

Dziś tematyczny wpis na blogu.

Pomyśleliśmy, że zanim zaprosimy Was do poznania szczegółów i obszarów pracy Biura Karier, warto jest opowiedzieć nieco więcej o doradztwie zawodowym i o tym jaki jest jego sens.

Pierwsze skojarzenie, które pojawia się przy terminie „doradztwo zawodowe” to spotkanie polegające na pomocy w wyborze przyszłego zawodu lub jego zmianie. I w zasadzie jest to dobre skojarzenie, ale bardzo wąsko traktujące ten obszar.

Pewnie wielu z Was spotkało się w swoim życiu z doradcą zawodowym, nawet jeśli nie wybraliście indywidualnego kontaktu, to może podczas lekcji z doradztwa zawodowego w szkole, może na studiach, a może po prostu uczestniczyliście w szkoleniu, prowadzonym przez doradcę zawodowego.

Ile osób tyle doświadczeń. Każdy ma jakieś inne przemyślenia, inne odczucia, różne doświadczenia związane z tymi spotkaniami i jego efektami. 

Być może niektórzy byli pod wrażeniem osoby doradcy albo atmosfery spotkania, może byliście mile zaskoczeni kompetencjami, wiedzą i sposobem jej przekazania przez osobę prowadzącą (doradcę). Ale być może są też takie osoby, które doświadczyły spotkania z doradcą zawodowym i po jego zakończeniu, powiedziały sobie: to nie dla mnie!

Ta pierwsza grupa osób miała szczęście, bo ich pierwsze albo także kolejne zetknięcie z doradcą zawodowym to było rozwijające, ciekawe, inspirujące doświadczenie. I oni najpewniej szukają częstszego kontaktu z takim specjalistą.

Ta druga grupa osób, miała mniej szczęścia i wspomnienie takiego doświadczenia przywołuje raczej „niefajne” odczucia, emocje, stany.

Z perspektywy Biura Karier jest nam przykro, jeśli trafiliście na osoby, z którymi nie udało się stworzyć przestrzeni do rozwoju i okazji do motywującej rozmowy na temat przyszłości i życia zawodowego.

Zależy nam jednak na tym, by odczarować takie doświadczenia i dać pracy z doradcą zawodowym 2 szansę. Co Wy na to? 😊

Doradca zawodowy to z definicji, (i uwierzcie nam na słowo) z doświadczenia osoba, która ma nas wesprzeć w rozwoju zawodowym, w wyborze swojej drogi zawodowej, kierunku kształcenia, która zna aktualną sytuację na rynku pracy, ale też aktualną sytuację życiową i zawodową swojego klienta i te wszystkie puzzle pomaga ułożyć w całość, która ma szansę doprowadzić nas do satysfakcjonującego miejsca w świecie pracy.

Oczywiście każdy doradca ma swój sposób pracy z klientem. Najważniejsze jest to, że głos doradcy jest głosem podpowiadającym, czasem pokazującym różne drogi/opcje do wyboru, ale decyzja o kierunku i kolejnych krokach zawsze należy do nas samych, sami też będziemy brać za nie odpowiedzialność, niezależnie od tego, na co się zdecydujemy.

Nierzadko jest tak, że dużo już o sobie wiemy, znamy nasze umiejętności i kompetencje, planujemy to co chcemy robić, a mimo to nie potrafimy „ruszyć z miejsca”.
I tu właśnie nieocenioną pomocą jest doradca zawodowy, czyli taki przyjaciel od planowania i działania 😊

Może być też tak, że jeszcze nie wiemy, co chcemy dalej robić, nie potrafimy określić naszych kompetencji, mocnych stron, tego co lubimy robić i co daje nam poczucie sensu.
I tu też doradca może być tą przyjazną osobą, która pomoże zmienić ten stan rzeczy, z którą możemy wypracować jasny, konkretny, dopasowany do nas plan działania.

Praca z doradcą zawodowym to naprawdę przyjemna sprawa!

Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie rynek pracy zmienia się dynamicznie, konkurencja „nie śpi”, a natłok informacji jest tak duży, że często utrudnia wyselekcjonowanie tego co najważniejsze i istotne konkretnie dla nas. A to, co motywuje nas najbardziej i daje nam najwięcej tej wewnętrznej energii to sens i satysfakcja z tego, kim jesteśmy i jak realizujemy nasz indywidualny potencjał, często ogromy, choć bywa ukryty.

Jeśli więc jesteś Tą osobą, która ma ochotę porozmawiać o sobie, o swoich mocnych stronach, poznać i wspólnie wypracować plan na ich wykorzystanie, Biuro Karier UPH poleca się do usług 😊Niech czas studiów będzie też czasem poznawania siebie, rozwoju i przygotowywania się do wybranej roli zawodowej.